the legacy of isla nublar

Zapowiedziano planszówkę Jurassic World: The Legacy of Isla Nublar

Jurassic World: The Legacy of Isla Nublar zostało dziś zapowiedziane. Gra już wkrótce otrzyma kampanię kickstarterową.

Coraz więcej planszówek o tematyce dinozaurowej pojawia się w sprzedaży. Dziś właśnie zapowiedziano najnowsze dziecko kooperacji Funko oraz firmy Prospero Hall czyli wspomniane Jurassic World: The Legacy of Isla Nublar. Gra ma być oparta o mechanice Legacy. Co to za typ gier? Serwis zgrani.pl oferuje wyjaśnienie: 

Gry planszowe z mechaniką Legacy należą do jednych z najmłodszych we wielkiej rodzinie planszówek. Na początku były proste gry logiczne i zręcznościowe takie jak go, szachy czy bierki, później pojawiały się coraz to nowsze gry takie jak nieśmiertelny Chińczyk, Monopoly, Scrabble, aż do renesansu gier planszowych, których coraz to nowe tytuły zalewają rynek, a takie klasyki jak Carcassonne czy Dixit powoli ustępują swoim młodszym kolegom.

Wśród gier Legacy warto wspomnieć o takim hicie jak Dylematy Króla, który zapewni wiele godzi rozgrywki i rozmów nad stołem, czy o serii Pandemic gdzie gracze raz za razem będą walczyli z zagrażającymi światu chorobami.

Gry Legacy przeprowadzają graczy przez opowieść, która może się ciągnąć przez wiele spotkań i nie da się jej zawrócić dzięki czemu za każdym razem jest to wspaniałe przeżycie. Gry z systemem Legacy zawsze są dobrym wyborem. Dzięki temu, że gracze partycypują w kosztach, wielogodzinna rozgrywka w może być tańsza niż wspólne wyjście do kina ze znajomymi, a na pewno będzie dużo bardziej emocjonująca.

Wspomniany wyżej tytuł ma skupić się na wszystkich, pięciu odsłonach serii także autorzy maja mieć naprawdę szerokie pole do popisu w kwestii narracyjnej. Na czym ma polegać gra? Śpieszymy z tłumaczeniem.

W Jurassic World: The Legacy of Isla Nublar, od 2 do 4 graczy wcieli się w postaci jakie znamy z ukochanej serii filmów. Gameplay ma być oparty o wykonywanie celów na bazie akcji i ekonomii. Gracze będą poruszać się po planszy i będą wykonywać akcje w kolejności jakiej będą chcieli. Podczas gdy jeden z graczy będzie oprowadzać gości po parku, inny gracz będzie się krzątał po gęstwinie w  poszukiwaniu DNA dinozaurów. Gra w założeniu ma przypominać Betrayal at House on the Hill. Mimo, że plansza gry pozostanie niezmienna, tak cele czy zagrożenia przed jakimi staną gracze będą ciągle się zmieniać.

„Jurassic World: Camp Cretaceous – Sezon III” – recenzja bezspoilerowa

W pierwszych grach podejmiemy rolę takich postaci jak John Hammond, genetyk Dr. Henry Wu czy myśliwy Robert Muldoon. Będą oni mieli za zadanie ratować gości, uporać się z awariami czy lokalizować zwierzęta rozpierzchnięte po parku. Innymi słowy będziemy odtwarzać mniej więcej fabułę pierwszego Jurassic Park. W grze znajdzie się również samouczek. Kolejne kampanie pozwolą nam 'odblokować’ kolejne postacie, które będą zamknięte w kopertach. Podczas rozgrywki będą także losowe zjawiska, które będą się pojawiać dzięki kartom. W ten sposób, żadna rozgrywka nigdy nie będzie taka sama. 

Szerszy koncept rozgrywki przedstawiają sami twórcy w poniższym materiale wideo: 

Szata graficzna ma być czymś niezwykłym. Całość ma mieć vibe artefaktu z lat 50. Efekt ma być osiągnięty choćby dzięki wspaniałej okładce, który ma naśladować pulpowy styl, który zainspirował Michaela Crichtona do napisania noweli Jurassic Park od której wszystko się zaczęło. W środku znajdziemy komplet instrukcji, stylizowane karty, które twórcy określają mianem wyrwanych z dnia otwarcia Disneylandu. Nawet cały organizer ma wyglądać na nadgryziony zębem czasu niczym w starych autach sprzed 70 lat.  W grze będą także pionki dinozaurów osadzonych na piedestałach, których gracze będą używać do poruszania się po planszy. Niestety, przynajmniej patrząc na materiał wideo, karty nie zaprezentują w stu procentach odpowiedników aktorów, których znamy z filmów. Docelowo, pod koniec gry, mamy mieć do dyspozycji aż 21 postaci.

APEX Theropod: Collected Edition – A Deck Building Game – Recenzja

Pre-order na grę ma ruszyć na kickstarterze już 22 marca 2022 roku. Jedna kopia ma kosztować $120 co jest naprawdę wysoką kwotą, choć twórcy tłumaczą, że pudło ma ważyć ponad 3 kilogramy. Jest to całkiem sporo jak na grę planszową, ale czy faktycznie usprawiedliwia cenę? Nie wliczamy w to jeszcze kosztów wysyłki oraz ewentualnych kosztów sprowadzenia. Zakup Jurassic World: The Legacy of Isla Nublar może być niezwykle kosztowny. Miejmy jednak nadzieję, że rozgrywka wynagrodzi wysokie koszta. Warto wspomnieć, że serwis Kickstarter ma prawdopodobnie posłużyć jedynie jako platforma do pre-orderu. Może to oznaczać, że gra pojawi się później w wersji retail, również w polskich sklepach. Warto zapytać swoich, lokalnych dostawców. 

Jurassic World: The Legacy of Isla Nublar nie ma niestety jeszcze dokładnej daty premiery. My w międzyczasie zapraszamy do zapoznania się z galerią przedstawiającą jak gra się prezentuje:

 


Źródło: Polygon

 

Facebook Comments Box