Filmy

Jurassic Park

Reżyseria: Steven Spielberg

Scenariusz: David Koepp, Michael Crichton

Studio: Amblin Entertainment,  Universal Picutres

Produkcja: USA

Rok produkcji: 1993

Obsada: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Richard Attenborough, Samuel L. Jackson, Wayne Knight, Bob Peck, BD Wong, Martin Ferrero, Joseph Mazzello, Ariana Richards, Miguel Sandoval i inni

Data premiery: 9 czerwca 1993 (świat), 3 września 1993 (Polska)

Data premiery wersji 3D: 5 kwietnia 2013, 26 kwietnia 2013

Czas trwania: 126 minut

Budżet: $63,000,000

Dochód: $1,302,000,000 (stan na rok 2020)

Opis: Na tropikalnej wyspie u wybrzeży Kostaryki, mulitmilioner John Hammond tworzy niesamowity park rozrywki w którym główną atrakcją mają być ożywione dinozaury. By otrzymać aprobatę w sprawie bezpieczeństwa parku, Hammond zaprasza grupę naukowców, która jako pierwsza ma szansę zwiedzić park przed jego oficjalnym otwarciem. Splot nieszczęśliwych wypadków oraz ludzka zachłanność sprawia, że zwierzęta wydostają się na wolność, a bohaterowie znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.


The Lost World: Jurassic Park

Reżyseria: Steven Spielberg

Scenariusz: David Koepp

Studio: Amblin Entertainment, Universal Pictures

Produkcja: USA, Nowa Zelandia

Rok produkcji: 1997

Obsada: Jeff Golblum, Julianne Moore, Peter Postlethwaite, Richard Attenborough, Vince Vaughn, Arliss Howard, Vanessa Chester, Harvey Jason, Peter Stormare, Richard Schiff, Thomas F. Duffy, Joseph Mazzello, Ariana Richards, Camilla Belle i inni

Data premiery: 19 maja 1997 (Świat), 5 września 1997 (Polska)

Czas trwania: 137 minut

Budżet: $73,000,000

Dochód: $618,600,000 (stan na rok 2020)

Opis: 4 lata po wydarzeniach na wyspie Nublar, InGen – firma odpowiedzialna za stworzenie Jurassic Park, jest na skraju bankructwa. Ujawniony zostaje fakt, iż wyspa Nublar była jedynie miejscem, gdzie dinozaury miały być prezentowane zwiedzającym, zaś terenem gdzie była wylęgarnia zwierząt, była leżąca nieopodal wyspa Sorna. By ocalić InGen, bratanek Johna Hammonda – Peter Ludlow wysyła na Sorne oddział łowców, którzy mają wyłapać dinozaury do powstającego parku w San Diego. Hammond podstępem zmusza Iana Malcolma, ocalałego z wydarzeń Jurassic Park, by ten wraz z drugą ekspedycją ruszył na wyspę by udokumentować, że dinozaury sobie świetnie radzą i tym samym ocalić zwierzęta przed światem zewnętrznym. Ponownie rozpoczyna się walka o przetrwanie.

 


Jurassic Park 3

Reżyseria: Joe Johnston

Scenariusz: Alexander Payne, Jim Taylor, Peter Buchman

Studio: Amblin Entertainment, Universal Pictures

Produkcja: USA

Rok produkcji: 2001

Obsada: Sam Neill, William H. Macy, Tea Leoni, Alessandro Nivola, Trevor Morgan, Michael Jeter, Laura Dern, John Diehl, Bruce A. Young i inni.

Data premiery: 16 czerwca 2001 (świat), 31 sierpnia 2001 (Polska)

Czas trwania: 93 minuty

Budżet: $93,000,000

Dochód: $368,800.000 (stan na rok 2020)

Opis: Nastoletni Eric Kirby marzy o tym, by zobaczyć prawdziwe dinozaury. Jego marzenie się spełnia kiedy z Benem Hildebranem, chłopakiem swojej mamy, odbywa przelot paralotnią w pobliżu wyspy Sorna, niegdysiejszego terenu lęgowego dinozaurów, klonowanych do Jurassic Park. W wyniku nieszczęśliwego wypadku Eric ląduje na wyspie, gdzie Ben ponosi śmierć, a on zostaje pozostawiony sam sobie na wyspie objętej kwarantanną rządu, gdzie wstęp jest wzbroniony. Rodzice chłopaka, podając się za milionerów, podstępem przekonują Alana Granta, ocalałego wydarzeń z Jurassic Park, by ten poleciał z nimi na wyspę z okazji rocznicy ślubu. Na miejscu prawda wychodzi na jaw, jednak jest już za późno. Samolot ulega uszkodzeniu, zaś Grant musi ponownie zmierzyć się z urzeczywistnionym koszmarem.
Jurassic World

Reżyseria: Colin Trevorrow

Scenariusz: Derek Conolly, Colin Trevorrow, Rick Jaffa, Amanda Silver

Studio: Amblin Entertainment, Universal Pictures, Legendary Pictures

Produkcja: USA

Rok produkcji: 2015

Obsada: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Vincent D’Onofrio, Irrfan Khan, Ty Simpkins, Nick Robinson, Omar Sy, Jake Johnson, BD Wong, Judy Greer, Lauren Lapkus, Katie McGrath i inni.

Data premiery: 29 maja 2015 (świat), 9 czerwca 2015 (Polska)

Czas trwania: 124 minuty

Budżet: $150,000,000

Dochód: $1,670,000,000

Opis: 22 lata po wydarzeniach z Jurassic Park, firma Masrani Global otwiera na wyspie Nublar, gigantyczny ogród zoologiczny o nazwie Jurassic World.  Park jest spektakularnym sukcesem, do którego ściągają turyści z całego świata. By zwiększyć jeszcze bardziej dochód z przedsięwzięcia, naukowcy tworzą pierwszą na świecie hybrydę drapieżnego dinozaura o nazwie Indominus rex. Ze względu na złą opiekę, dochodzi do ucieczki hybrydy. Wszelkie metody pojmania bestii zawodzą, która nieubłaganie zbliża się do terenu dla gości. Zarząd parku musi szybko coś wymyślić zanim dojdzie do tragedii.


 


Jurassic World: Fallen Kingdom

Reżyseria: J.A. Bayona

Scenariusz: Derek Conolly, Colin Trevorrow

Studio: Amblin Entertainment, Universal Pictures, Legendary Pictures

Produkcja: USA

Rok produkcji: 2018

Obsada: Bryce Dallas Howard, Chris Pratt, Justice Smith, Rafe Spall, Daniella Pineda, James Cromwell, Toby Jones, Ted Levine, Jeff Goldblum i inni.

Data premiery: 21 maja 2018 (świat), 8 czerwca 2018 (Polska)

Czas trwania: 128 minut

Budżet: $170,000,000

Dochód: $1,309,000,000

Opis: 3 lata po tragicznych wydarzeniach w parku Jurassic World, pozostawione samym sobie dinozaury są zagrożone wyginięciem. Na wyspie Nublar przebudza się wulkan, który w każdej chwili może wybuchnąć, niszcząc całe życie na wyspie. Niezależna grupa aktywistów pod nazwą Dinosaur Protection Group, której liderką jest Claire Dearing, jedna z ocalałych wydarzeń Jurassic World, chce uratować zagrożone ponownym wyginięciem zwierzęta, jednak rząd nie chce podjąć kroków by cokolwiek zrobić w tej sprawie. Zdruzgotana Claire otrzymuje pomoc od Benjamina Lockwooda, niegdysiejszego współpracownika Johna Hammonda, który oferuje jej wyspę na którą będzie można przenieść dinozaury, by ocalić je przed śmiercią. Warunkiem jednak jest schwytanie Blue – niezwykle inteligentnego welociraptora, który pomógł bohaterom 3 lata wcześniej w powstrzymaniu Indominusa rexa. Na miejscu okazuje się, że ratowanie dinozaurów jest jedynie przykrywką dla większej operacji, gdzie w grę wchodzą ogromne pieniądze i… wyhodowany, w podziemiach posiadłości Lockwooda, potwór, który łączy przebiegłość welociraptorów i potęgę hybrydy sprzed 3 lat. Ponownie rozpoczyna się walka o przetrwanie.
Jurassic World: Battle at Big Rock

Reżyseria: Colin Trevorrow

Scenariusz: Emily Carmichael, Colin Trevorrow

Studio: Amblin Entertainment, Universal Pictures, Legendary Pictures

Produkcja: USA

Rok produkcji: 2019

Obsada: Andre Holland, Natalie Martinez, Melody Hurd, Pierson Salvador, Chris Finlayson, Noah Cole, Ethan Cole

Data premiery: 15 września 2019

Czas trwania: 10 minut

Budżet:

Dochód:

Opis: Świeżo upieczona rodzina przyjeżdża do parku narodowego Big Rock, by spędzić wspólnie czas i podziwiać spadające gwiazdy. Podczas jednej nocy do obozu kempingowego zakrada się rodzina roślinożernych dinozaurów, która burzy spokój odpoczywających ludzi. Wkrótce jednak okazuje się, że roślinożercy to mniejszy z problemów, jaki czeka rodzinę podczas tej nocy.


Jurassic World: Camp Cretaceous

Reżyseria: TBA

Scenariusz: Frank Marshall, Steven Spielberg, Colin Trevorrow

Studio: Amblin Entertainment, Universal Pictures, Netflix

Produkcja: USA

Rok produkcji: 2020

Obsada: TBA

Data premiery: sierpień 2020

Czas trwania: TBA

Budżet:

Dochód:

Opis: 6 nastolatków trafia do obozu Camp Createcous, mieszczącego się po drugiej stronie wyspy Nublar. W wyniku ucieczki Indominusa rexa, dzieciaki muszą odrzucić różniące ich wartości i połączyć siły, by przeżyć pośród uwolnionych dinozaurów.


Jurassic World: Dominion

Reżyseria: Colin Trevorrow

Scenariusz: Colin Trevorrow, Emily Carmichael

Studio: Amblin Entertainment, Universal Pictures

Produkcja: USA

Rok produkcji: 2021

Obsada: Bryce Dallas Howard, Chris Pratt, Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum, Jake Johnson, Omar Sy, Daniella Pineda, Justice Smith, Dichen Lachman, Scott Haze, Campbell Scott i inni

Data premiery: 11 czerwca 2021 (świat)

Czas trwania: TBA

Budżet: TBA

Dochód: TBA

Opis: TBA

Facebook Comments Box